Her Şeyin Bir Kalbi Vardır Bilgisayarın İse İşletim Sistemi

Sizlere bilgisayarlardan bahsederken birazda işin mutfağı sayılan işletim sistemlerden kısaca bahsetmek isterim.Bilgisayarda çalışan donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan yazılımlar bütüne verilen genel isimdir.
işletim sistemi , uygulama kodları genellikle direk donanım tarafından yürütülmesine rağmen , girdi ve çıktı bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve Bilgisayar donanımı arasın da aracılık görevi yapar.
İşletim sistemleri sadece bilgisayar , video oyun konsolları , cep telefonları ve web sunucularında değil ; arabalarda , beyaz eşyalarda , hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir.

isletim-sistemi

İşletim sistemlerine örnek olarak ; Microsoft windows , Linux , Mac OS X , Be OS , Android ve İOS örnek verilebilir. Örneklerdeki işletim sistemleriyle sınırlı olmayan bir dünya aslında bilgisayar alemi ,işletim sistemleri dünya piyasasında şuan microsoft hanedanlığında olmasına karşın diğer firmalarda yenilenerek gelmekteler arkadan .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir