Arçelik Çamaşır Makinalarının Başlıca Sorunları

Arçelik markası Türkiye’nin en iyi beyaz eşya markalarından birisidir. Başarısını tüm beyaz eşyalarda gösterdiği gibi çamaşır makinelerinin yapımında da göstermiştir. Her elektronik eşyada olduğu gibi Vestel çamaşır makineleri de zamanla arıza yapmaktadır. Çekmeköy Arçelik Servisi ustalarından aldığımız bilgilere göre, Arçelik çamaşır makinası arızalarında görülen başlıca arızalar şu şekildedir. En sık görülen arızaların başında çamaşır makinesinin su almama arızası gelmektedir. Çamaşır makinenizde böyle bir arıza var ise ilk olarak makinenize su girişi sağlayan muslukların açık olduğundan emin olmalısınız. Su girişi hortumları tıkanmış veya bükülmüş olabilir. Böyle bir durumda makinenize su girişi sağlıklı olarak gerçekleşmeyecektir. Makinenizin kapağı tam kapanmamış olabilir. Bu soruna bağlı olarak elektronik sensorlar makinenizin su almasını durdurarak çalışmayı güvenlik açısından engellemektedir.

Arçelik çamaşır makinası arızalarına bir diğer örnek ise makinenizin su boşaltmama arızasıdır. Makinenizin hortumu tıkalı veya kırılmış ise suyu boşaltmada zorlanır ve boşaltma işlemini gerçekleştirmez. Su pompa filtresinin tıkanması ile boşaltma işleminde sıkıntılar yaşanmaktadır veya su pompa motorunun arızalanması ile boşaltım işlemini gerçekleştiremeyebilir. Çamaşır makinesi çok fazla titreşimli çalışıyor ise ilk olarak kontrol edilmesi gereken nokta ayakların yere tam oturmasıdır. Çamaşır makinesi bir yere dayanıyor olabilir, makinenizin çalışırken bir yere temas etmemesi gerekmektedir. Bu tip sorunlar yok ise çamaşır makinenizin içerisine kapasitesinden fazla eşya koymuş olabilirsiniz veya makine kazanında boşluk oluşmuş olabilir. Kazan sabitlenmesinde kayma olduğu takdirde makine sarsıntılı çalışmaktadır. Bu şekilde sarısıntı ve sorun çıkaran makineler konusunda uzman olan Çengelköy Arçelik Servisi çalışanları bu tür sorunları müşterileri için en kısa sürede çözmektedir.

Arçelik çamaşır makinası arızalarından bir diğeri ise makinenin çok gürültülü çalışma arızası gelmektedir. Böyle bir arıza tespiti için yapılaması gereken ilk işlem motor ile kasnak arasındaki kayış çıkarılarak tambur rulmanlarının arızalanıp arızalanmadığı kontrol edilmektedir. Tambur yatak gövdesi gevşemiş olabilir yatak cıvatalarında gevşeklik var ise sıkılarak veya yeni cıvatalar ile değiştirilerek gevşeklik giderilmektedir. Tambur ile kazan arasına bir cisim kaçmış olabilir ve bu cisim kazana sürterek ses çıkarıyor olabilir. Isıtıcı rezistansları yerinden çıkıp kazana değiyor olabilir. Görülen diğer başlıca arızaları ise çamaşır makinesi deterjan almıyor, makine alttan su kaçırıyor gibi başlıca arızalar sık görülmektedir.

Kaynak :  Arçelik Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir